0
0
0
s2smodern

10 rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

23 stycznia 2017 roku mija 10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, legendy polskiego i światowego reportażu, człowieka, który nominowany był do nagrody Nobla w dwóch kategoriach: literackiej i pokojowej, autora takich książek jak "Cesarz", "Wojna futbolowa", "Podróże z Herodotem" i wielu innych. Biblioteka szkolna przygotowała pamiątkową tablicę poświęconą pisarzowi oraz wystawę jego książek ze swoich zbiorów.

Świąteczna loteria w bibliotece

Od 10 do 20 grudnia w naszej bibliotece trwała loteria świąteczna. I co w tym takiego nadzwyczajnego, zapytacie. Loteria jak loteria. Otóż nie! W tej loterii nie było losów przegranych, każdy był zwycięski! Ceny losów były zróżnicowane - 1 zł, 2 zł, 4 zł, 5 zł i najdroższe po 10 zł.  A fanty czasem naprawdę świetne. Kupując los za złotówkę można było stać się właścicielem ręcznie robionej zakładki. Wydając 2 złote, stawał się człowiek właścicielem np. ładnego długopisu. Za 5 zł mozna było zdobyć interesującą książkę, ręcznie robione kolczyki, wyroby ceramiczne autorstwa uczniów naszego gimnazjum. Do rąk tych, którzy zdecydowali sie wydać 10 złotych, trafiały piekne bransoletki, naszyjniki, a nawet...budzik. Loteria cieszyła się duzym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowości książkowych do szkolnej biblioteki.

Rozstrzygnięcie maratonu czytelniczego

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień -  3. listopada, ogłoszenie zwycięzców Maratonu Czytelniczego. Apel zorganizowała pani Magda Głowaty, pomysłodawczyni maratonu.  Spotkanie odbyło się na korytarzu przed Sekretariatem G34.  W kategorii klas pierwszych zwyciężyła klasa 1c, drugie miejsce zajęła 1b, a trzecie przypadło 1a. Klasyfikacja klas drugich przedstawia się następująco: I miejsce - 2a, II miejsce - 2 c, III miejsce - 2 b. Wśród klas trzecich najlepsza okazała się 3c, drugie miejsce przypadło 3b, a trzecie 3a. Zwycięzcom gratulujemy! Wystawę plakatów do książek oglądać mozna na korytzarzu przy sekretariacie.

Harry Potter powraca

Premiera nowego tomu przygód Harry Pottera "Harry Potter i przeklęte dziecko" będzie miała miejsce 22 października o północy. Wydawnictwo Media Rodzina zachęca księgarnie do nadania temu wydarzeniu szczególnej rangi. My, w naszej bibliotece, ukazanie się nowych przygód słynnego czarodzieja świętowaliśmy 21 pażdziernika. Dzięki współpracy z wydawnictwem bibliotekę udekorowalismy pieknymi balonami, przeprowadzilismy konkursy ze znajomości poprzednich części książek J.K. Rowling. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem uczniów, wielu śmiałków próbowało swoich sił w konkursach. Nikt nie odszedł z pustymi rękoma. A od poniedziałku można będzie książkę wypożyczać. Zapraszamy!

Co czytali nasi nauczyciele, kiedy byli w naszym wieku

Taki tytuł nosi projekt zrealizowany przez Koło biblioteczne. Przez cały wrzesień zaangażowani w projekt uczniowie (Zuzanna Bidermann, Zuzanna Śliwińska, Zuzanna Wysoczańska, Wiktoria Misterska, Faustyna Sputo, Paulina Załęcka, Szymon Krzewski, Michał Zakrzewski, Maks Zawadzki) wypytywali nauczycieli o ich gusta czytelnicze w wieku 13-15 lat. Okazało się, że nauczyciele Gimnazjum nr 34 czytali (i wciąż czytają) bardzo dużo. A swoje lektury z okresu nastoletniego świetnie pamiętają. Mówią o nich z pasją, czasem wzruszeniem. Niektórzy odkryli przy okazji, że powstały kolejne części książek, o których opowiadali uczniom. Jedno jest pewne: nauczyciele naszego gimnazjum to entuzjaści czytania. Kolejny etap projektu to sesja zdjęciowa: nauczyciele pozowali z książkami, które uważają za warte polecenia dzisiejszym gimnazjalistom. Powstały bardzo ładne, czasem zabawne, zdjęcia. Uwieńczeniem projektu jest wystawa "Co czytali nasi nauczyciele, kiedy byli w naszym wieku". 24 października wystawa stanęła na szkolnym korytarzu (na parterze, przy wejściu do szkoły). Jako pierwsi mieli ją okazję obejrzeć rodzice uczniów przychodzący na wywiadówkę. Wystawie towarzyszył kiermasz wyrobów naszych uczniów, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup nowości do szkolnej biblioteki. Na kiermaszu można było kupić wykonane przez uczniów zakładki do książek, wyroby ceramiczne, grafikę, ręcznie robioną biżuterię, świeczniki, a także używane (ale w dobrym stanie) książki.

 

Maraton Czytelniczy

Nasza biblioteka była współorganizatorem maratonu czytelniczego, który trwał od 10 do 17 października. Każda klasa dostała z biblioteki książkę: klasy I - książki Ricka Riordana, klasy II - "Tam gdzie spadają Anioły" Doroty terakowskiej, a klasy trzecie - "Projekt Breslau" Magdaleny Zarębskiej. Każdego dnia na każdej lekcji przez 5 minut wybrany uczeń czytał na głos fragment książki. Podsumowanie akcji miało miejsce 17 października -. Tego dnia każda klasa na dwóch lekcjach wykonywała zadania związane z książkami: projektowała okładkę do lektury, pisała zajawkę książki oraz tworzyła plakat reklamujący książkę. Powstały naprawdę piekne prace! Maraton wygra klasa, która najciekawiej wykona zadania. Pracę oceniać będzie jury w składzie: p.Magdalena Głowaty., p.Małgorzata Szczepkowicz, p. Katarzyna Maciejewska. Zwycięzców poznamy 3 listopada.

Dzień Chłopaka w bibliotece

30 września obchodzilismy w bibliotece Dzień Chłopaka. Na odważnych przedstawicieli płci męskiej czekały w bibliotece konkursy. Można się było zmierzyć z zadaniami z motoryzacji (rozpoznać markę samochodu po logo), rozwiązać quiz "Co Ty, wiesz o kobietach" (okazuje się, że chłopaki nie potrafią rozróżnic sukienki od spódnicy i nie wiedzą, co to pedicure) lub odpowiedzieć na pytania związane z olimpiadą w Rio de Janeiro. Na zwycięzców czekały pyszne słodkie nagrody.

25 września - Dzień Komiksu

25 września obchodzony jest Dzień Komiksu, z tej okazji w bibliotece zorganizowana została wystawa komiksów. Można na niej zobaczyć kultowe komiksy z czasów PRL ("Kapitan Żbik", "J-23"), znane wielu komiksy papcia Chmiela o Tytusie, Romku i A'tomku, serię o Kajko i Kokoszu. Do obejrzenia są też komiksy o Wiedźminie, Thorgalu, Yansie. Nie zabrakło też komiksów o superbohaterach z wydawnictwa Marvel. Osobne stoliki zajmują mangi. Za udostępnienie komiksów na wystawę dziekujemy panu dyrektorowi Zbigniewowi Matuszakowi oraz uczniom naszego gimnazjum: Zuzi Biderman, Faustynie Sputo i Michałowi Zakrzewskiemu. Kółko biblioteczne przygotowało gazetkę poświęconą komiksom, w której znalazły się informacje o najpopularniejszych polskich komiksach, nazwiskach naszych najwybitniejszych twórców komiksów. Są tam również informacje o mangach, ilustracje do tej części gazetki wykonała Zuzanna Biderman z klasy 1B. Zapraszamy wszystkich uczniów na wystawę!

 

 

Wyprawa na targi i spotkanie z Brandonem Mullem

3 czerwca to wielkie święto książki we Wrocławiu. Tego dnia rozpoczynają się w naszym mieście Targi Książek dla Dzieci i Młodzieży "Dobre strony". W tym roku, ponieważ Wrocław jest Europejską Stolicą Książki UNESCO, zawitały do naszego miasta gwiazdy literatury dla dzieci i młodzieży - Martin Widmark, autor bestsellerowej serii dla małych czytelników "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" oraz Brandon Mull, twórca "Baśnioboru". 

Na targi wybrała się mocna grupa pod przewodnictwem naszej bibliotekarki, pani Małgorzaty Szczepkowicz. Młodzież przebrana była za postaci z książek fantasy: wampirzyce, elfy, Geralta, Percy Jacksona...Wyglądali świetnie! Zrobili ogromne wrażenie na organizatorach Parady Postaci Fantastycznych otwierającej targi, ekipach telewizyjnych i zwykłych przechodniów.

Najważniejszym i niezapomnianym punktem targów było spotkanie z Brandonem Mullem, który okazał się bardzo sympatycznym, łatwo nawiązującym kontakt człowiekiem. Grupa z Gimnazjum nr 34 podeszła do niego i płynną (no, prawie płynną angielszczyzną) przedstawiła się. Kiedy pisarz usłyszał, że grupa reprezentuje bibliotekę szkolną, wyraźnie się ożywił i zakrzyknął : "I love school library". Na bibliotecznych egzemplarzach "Baśnioboru" widnieją teraz bardzo sympatyczne wpisy autora, cała ekipa zrobiła sobie zdjęcia z pisarzem. A Weronika Jamroz nagrała z nim wywiad!

Zwycięzcy zabawy z okazji Święta Kryminału

1 czerwca to Dzień Dziecka, chyba nie można sobie wyobrazić lepszej okazji do wręczania nagród. Rywalizacja była wyrównana, a trzy pierwsze miejsca zajęły klasy trzecie.

1. miejsce - klasa III D

2. miejsce - klasa III B

3. miejsce - klasa III A

Członkowie zwycięskiej klasy dostali licencje detektywów (ważne na terenie szkoły) i niezbędny detektywistyczny sprzęt: lupę, notes, ołówek. A żeby się doskonalić w zawodzie - tom przygód Sherlocka Holmesa. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca - książki o Sherlocku Holmesie. Bo jak się uczyć, to od najlepszych!

 

Warsztaty filmowe w bibliotece

30 maja w naszej bibliotece odbyły się warsztaty filmowe w ramach projektu "Młodzi o Wrocławiu". Projekt kierowany jest do młodych, początkujących filmowców przede wszystkim z gimnazjów i liceów. Trzon projektu to konkurs na scenariusz trzyminutowego filmu o Wrocławiu. Jak widzą swoje miasto jego młodzi mieszkańcy? Bardzo cenna jest nagroda - realizacja trzech zwycięskich scenariuszy przez profesjonalną ekipę filmową. Fundacja prowadzi też warsztaty o pisaniu scenariuszy. I właśnie takie warsztaty odbyły się w naszej bibliotece. Prowadząca je młoda wrocławska aktorka zachęcała młodych adeptów sztuki filmowej do innego spojrzenia na Wrocław, zauważenia, że nasze miasto to nie tylko rynek, ulica Świdnicka, Hala Stulecia, ZOO,  Forym Muzyki, itp. Te miejsca są już "bardzo ograne", pokazywane w spotach reklamowych Wrocławia, na widokówkach. Zadaniem młodych powinno być pokazanie tego, co dla nich jest ważne. W mieście jest sporo miejsc z pozoru może nieciekawych, a kryjących w sobie jakąś ciekawą historię, może tajemnicę. Prowadząca przekonywała, że nie trzeba skupiać się na miejscach ważnych dla historii miasta, można pokazać miejsca ważne z punktu widzenia prywatnej historii. A więc uruchomić pomysłowość! 

Warsztaty bardzo się uczestnikom podobały.

 

23 maja - Święto Kryminału w Gimnazjum nr 34

Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu. Kryminał to gatunek lubiany też przez młodzież, więc biblioteka postanowiła zorganizować szkolne święto tego gatunku. 23 maja, w poniedziałek, na lekcjach wychowawczych klasy zostały zaproszone do sali widowiskowej, gdzie rywalizowały ze sobą w kilku konkurencjach. Rozwiązywały quiz "Co Ty, wiesz o kryminałach". Drużyny musiały odpowiedzieć na pytania, jak się nazywał przyjaciel Sherlocka Holmesa, jaki znany twórca kryminałów odwiedził ostatnio Wrocław, gdzie toczy się akcja kryminałów, których bohaterem jest Eberhard Mock. Sporo trudności sprawiło drużynom kolejne zadanie: rozpoznawanie detektywów po akcesoriach. Z pierwszym poszło łatwo: charakterystyczna czapka w kratkę, lupa, fajka...tak, to mógł być jedynie Sherlock Holmes. Hm, a melonik, wąsik i binokl? Któż to mógł być? Kilka drużyn wiedziało: Hercules Poirot. Trzeciego detektywa, a właściwie detektywkę, rozpoznała tylko jedna drużyna. Druty, wełna...to się nie kojarzy z pracą detektywa! A jednak! Panna Marple bardzo lubiła robić na drutach i rozwiązywać zagadki kryminalne. Ostatni detektyw też sprawił sporo kłopotu - zdjęcie starego Wrocławia i rewolwer...Ależ tak! To Eberhard Mock. Następnie każda drużyna wyłoniła ochotnika, który na chwilę opuścił salę. A wtedy na scenie pojawiła się podejrzana postać w prochowcu, ciemnych okularach. Zadaniem drużyn było zapamiętać, jak najwięcej szczegółów wyglądu podejrzanego typka. Po chwili do sali wrócili ochotnicy. Czekało ich nie lada wyzwanie: korzystając z wskazówek kolegów sporządzić portret pamięciowy podejrzanego. W tym czasie inni reprezentanci klas poszukiwali wśród falsyfikatów prawdziwego banknotu. Dla utrudnienia mieli zawiązane oczy. I ostania konkurencja: drużyny grały w "Czarne historie". W zabawie udział wzięli też wychowawcy, którzy z całych sił usiłowali pomóc swoim wychowankom w odkryciu, jak doszło do przestępstwa, kto je popełnił, itd. Impreza była bardzo udana, a zwycięzcę rywalizacji poznamy 1 czerwca.

 

8 maja Dzień Bibliotek i Bibliotekarza

9 maja biblioteka i jej opiekunka obchodziły swoje święto. Jak przystało na solenizantkę, biblioteka odziała się w odświętny strój: wszędzie zawisły kolorowe balony z cytatami o książkach, czytaniu, bibliotece. Wyglądało to naprawdę radośnie! A powodów do radości było jeszcze więcej: pojawiły się kolejne nowości! Oby więcej takich prezentów dla biblioteki. Biblioteka jest szczęśliwa, gdy może swoich gości raczyć ciekawymi książkami.

 

23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. A skąd wybór takiej daty? Czemu właśnie 23 kwietnia? Jest to szczególna data w historii literatury światowej - rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe - jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami - miał to być symbol krwi smoka, ktorego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andres zaproponował więc ustanowienie dnia książki. I tak Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku - w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku w Polsce.

W tym roku we Wrocławiu święto miało szczególną oprawę - Wrocław został Światową Stolicą Książki UNESCO 2016-2017. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechał Jo Nesbo, norweski autor kryminałów, twórca postaci Harry'ego Hole'a. Do akcji już kolejny rok z rzędu włączyło się MPK - każdy kto tego dnia korzystał z komunikacji miejskiej, a miał przy sobie książkę, jechał za darmo. Na niektórych liniach paniom rozdawano czerwone róże.

Biblioteka Gimnazjum nr 34 również świętowała. Postarała się sprawić swoim czytelnikom prawdziwą radość? A co cieszy czytelników? NOWE KSIĄŻKI! W bibliotece pojawiło się ponad 30 nowych tytułów. Przez tydzień leżały wystawione na honorowym miejscu, każdy mógł sobie obejrzeć, przekartkować, a następnie wypozyczyć interesującą pozycję.

 

Dzień Czekolady w bibliotece Gimnazjum nr 34

Znane powiedzenie głosi, że 9 na 10 osób lubi czekoladę, a ta dziesiąta... kłamie. My nie ukrywamy, że czekoladę uwielbiamy. 13 kwietnia w bibliotece zorganizowaliśmy obchody Dnia Czekolady. Uczennice, uczniowie i rodzice naszych uczniów przygotowali czekoladowe przysmaki (ciasta, lizaki, bombonierki, tabliczki czekolady). Każdy, kto odwiedził bibliotekę otrzymał "czekoladową" złotą myśl, mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o czekoladzie i spróbować czekoladowych przysmaków. W tym wspaniałym dniu nie mogło też zabraknąć książkek z czekoladą w tytule bądź w treści. Dzięki rodzicom naszych uczniów udało się zakupić książki z serii "Gorzka czekolada" wydawnictwa Media Rodzina. Seria ma dwie odsłony - białą (powieści obyczajowe, komedie romantyczne) i czarną (kryminały). My szczególnie polecamy "Salon d'amour" Anny Jansson - opowieść o fryzjerce ze szwedzkiego Visby, która zmienia ludziom nie tylko fryzury, ale też życie, pomaga znaleźć drugą połówkę. Książka iskrzy się humorem, obfituje w niesamowite sytuacje. Polecamy! Oprócz książek z serii "Gorzka czekolada", warto również sięgnąć po "Czekoladę" J. Harris, (zachęcamy też do obejrzenia filmu), "Czekoladę z chili" J. Jagiełło, "Nie da rady bez czekolady" J. Pitcher. Delektujcie się...czekoladą i czekoladowymi książkami.

 

Światowy Dzień Czytania Tolkiena w bibliotece Gimnazjum nr 34

25 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Czytania Tolkiena. Święto to zainaugurowali członkowie angielskiego Towarystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Society) w 2003 roku. Czemu akurat 25 marca? W Śródziemiu dzień ten jest wielkim świętem -  tego dnia przypada rocznica Upadku Saurona, zakończenia Wojny o Pierścień i uwolnienia Śródziemia od mrocznych sił.

W Gimnazjum nr 34 świętowalismy już po raz drugi. W tym roku bawiliśmy się z lekkim wyprzedzeniem - 23 marca. Zorganizowaliśmy grę literacką "Śladami Hobbita". Do udziału zaprosilismy drużyny z czterech zaprzyjaźnionych szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 25, Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 113). Nasza szkoła na te parę godzin zamieniła się w Śródziemie - biblioteka w norę Bilba Bagginsa, sala 102 w siedzibę Golluma, sala nr 5 w siedzibę Beorna, itd. Uczniowie gimnazjum przebrali się za bohaterów książki Tolkiena - był Bilbo, elfy i krasnoludy, a nawet ktoś w rodzaju Gandalfa (nasza pani bibliotekarka). Nasi goście przemierzali korytarze niczym Bilbo Śródziemie i rozwiązywali przeróżne zadania - musieli przekonać krasnoludy, by dały hobbitowi spokój, przygotować posiłek dla trolli, odczytać tajne hasło, rozwiązać zagadki Golluma, poddać się magii Beorna i przeobrazić w dowolne zwierzę, rozpoznać najważniejsze góry świata, rozpoznać głosy pospolitych ptaków. Wykazali się przy tym niezwykłą pomysłowością, dowcipem, znajomością książki i wiedzą z różnych dziedzin. Poziom był bardzo wyrównany. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 25. Ale najważniejsze, że wszyscy dobrze się bawili, nikogo nie opuszczał dobry humor.

A my...nie możemy się już doczekać przyszłorocznego Dnia Czytania Tolkiena!

 

A Mistrzem Poprawnej Polszczyzny został...

Mateusz Krajna z 3d! Mamy też dwie wicemistrzynie: Karolinę Gliszczyńską również z 3d i Zofię Dobrowolską z 3a. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, uczestnicy świetnie sobie poradzili zwłaszcza z interpunkcją. W czwartek, 3.03, w bibliotece wręczone zostały nagrody. Zwycięska trójka otrzymała książki profesora Jerzego Bralczyka, pozostali - pamiątkowe dyplomy. A za rok...wybierzemy nowego mistrza!

 

Konkurs "Mistrz Poprawnej Polszczyzny"

22 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień  Języka Ojczystego. Na trzeciej godzinie lekcyjnej 18 śmiałków z klas trzecich, drugich a nawet dwoje uczniów klas pierwszych (brawo za odwagę!) zmierzyło się z testem poprawnościowym z języka polskiego. Musieli rozstrzygnąć, jak poprawnie powiedzieć: Dziś była kontrola w tramwaju a może Dziś była kontrol w tramwaju? Zebranie odbyło się na auli czy w auli? Film był oparty na faktach czy na faktach autentycznych? Decydowali również, która z podanych form czasownika jest poprawna: zmokłem - zmoknęłem - zmoknąłem; rozgnietłaś - rozgnietłaś - rozgniotłaś; włączać - włonczać - włanczać. Odmieniali nazwiska, tworzyli nazwy mieszkańców miast i państw (jak się nazywa mieszkaniec Nowego Jorku?), wstawiali brakujące znaki interpunkcyjne.

 

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród już wkrótce!

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają

                                                                                                                            Mikołaj Rej

 

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowiło UNESCO 17 listopada 1999 r. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku 5 studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w sprawie nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona wyginięciem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 roku zanikło 250 języków. Obecnie na świecie używa się ponad 6000 języków, jednak dokładne ustalenie tej liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców co do klasyfikacji niektórych dialektów jako odrębnych języków. Najpopularniejsze języki ojczyste to: mandaryński (1 213 mln użytkowników), angielski (1 200 mln), hiszpański (550 mln), hindi (450 mln) i arabski (390 mln).

Dbajmy o nasz język ojczysty, nie zaśmiecajmy go zbędnymi zapożyczeniami z języka angielskiego, mówmy starannie i poprawnie.

W Gimnazjum nr 34 Dzień Języka Ojczystego obchodzić będziemy 22 lutego. Odbędzie się wówczas - już po raz drugi - organizowany przez bibliotekę konkurs "Mistrz Poprawnej Polszczyzny". Wszystkich chętnych zapraszam do udziału!

 

Znamy zwycięzców konkursu walentynkowego!

W czwartek, 18 lutego, poznaliśmy nazwiska zwycięzców konkursu z okazji Dnia Zakochanych.

Pierwszą nagrodę zdobyła Klaudia Walner z klasy 3a, która odpowiedziała bezbłędnie na wszystkie pytania i jako pierwsza dostarczyła odpowiedzi do biblioteki. W nagrodę Klaudia otrzymała książkę - oczywiście o miłości - i makaron w kształcie serc.

Dwa kolejne miejsca zajęły Wiktoria Suzinowicz z klasy 1A i Paula Winnicka z 3D. Im przypadły w udziale zbiory przemyśleń Beaty Pawlikowskiej (o miłości, sympatii, lubieniu kogoś) ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez autorkę oraz żelki w kształcie serc.

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, zwyciężczyniom gratuluję, a uczniów G34 zapraszam do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych.

 

Konkurs Walentynkowy

15 lutego nauczyciele i uczniowie naszej szkoły znaleźli w swoich klasach list od św. Walentego, walentynki i zadania konkursowe.

A oto list, który społeczności G34 zostawił św. Walenty:

 14 lutego, 2016 roku

 

Drogi Nauczycielu, Mili Uczniowie!

 

Nazywam się Walenty i jestem święty. Nie wiem, czy wiecie, ale z wykształcenia byłem lekarzem, z powołania duchownym. Żyłem w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Jak to się często zdarza, rządzący kiepskich miewają doradców. Klaudiuszowi doradzili na przykład, by zabronił się żenić młodym mężczyznom. Podobno są wtedy lepszymi żołnierzami. Akurat! Moim zdaniem, zakaz był głupi i nie przestrzegałem go, błogosławiłem śluby młodych mężczyzn. Cesarz się wściekł, wtrącił mnie do więzienia, a tam… dopadła mnie miłość. Zakochałem się w niewidomej córce strażnika. Miłość ogromną ma moc i pod jej wpływem moja narzeczona odzyskała wzrok. Nie wiem, dlaczego cesarza ta wiadomość tak rozwścieczyła, ale kazał mnie zabić. Zdążyłem napisać list do ukochanej i podpisałem go „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. I jak to bywa, o cesarzu niewiele osób dziś pamięta, a ja co roku 14 lutego mam swoje święto! To się nazywa sprawiedliwość!

Postanowiłem zostawić Wam Walentynkę ode mnie. A ponieważ o miłości najpiękniej mówią poeci, znajdziecie w niej wiersz. Przeczytajcie, zadumajcie się i może zachwyćcie (obowiązku nie ma).

A dla chętnych osób przygotowałem konkurs...o miłości rzecz jasna! Wystarczy odpowiedzieć na pytania, do środy do 10 rano dostarczyć je do biblioteki i wygrać! Nagrody zostawiłem Waszej pani bibliotekarce. Aha, jeśli kilka osób zdobędzie taką samą ilość punktów, wygra ta, która wcześniej przyniosła odpowiedzi.

Wasz Walenty

A oto pytania konkursowe:

 

 Połącz zakochane pary:

    

Odyseusz

Hermiona Granger

Gus

Julia

Tristan

Penelopa

Percy Jackson

Mia

Romeo

Nika Mickiewicz

Ron Weasley

Annabeth Chase

Net Bielecki

Hazel

Adam

Izolda

 

Dokończ związki frazeologiczne:

 

     Czuć do kogoś

        a) lubczyk

        b) rozmaryn

        c) miętę.

 

    Wpaść komuś

 

       a) w oko

       b) w ucho

       c) w serce.

 

    Stracić dla kogoś

       a) twarz

       b) głowę

       c) rękę.

 

Uzupełnij tekst piosenki:

 

 

        Miłość Ci wszystko wybaczy

        Smutek zamieni Ci w …………………....

 

        Miłość tak pięknie tłumaczy:

        Zdradę i………………………. i grzech.

 

        Choćbyś ją przeklął w ………………….,

        Że jest okrutna i zła,

 

        Miłość Ci wszystko wybaczy

        Bo miłość, mój miły, to ………………....

 

       Jeśli pokochasz tak mocno jak ja,

       Tak …………………., żarliwie, tak wiesz,

 

        Do ostatka, do szału, do ………….,

        To ……………. mnie wtedy i grzesz.

 

 

Jak się nazywała grecka bogini miłości?

 

 

Uzupełnij cytat:

 

         Jeśli nie chcesz mojej zguby

 

          a) rolls royce’a

          b)krokodyla

          c)Ipoda

          

           daj mi luby

 

 

Jakie polskie miasto nosi miano “miasta zakochanych”? I dlaczego?

 

Jaki ptak uznawany jest za ptaka zakochanych?

 

 

Odpowiedzi należało dostarczyć do biblioteki do środy, 17 lutego, do godziny 10.00.

 

Dzień Postaci Fantastycznej

25 stycznia Kółko Biblioteczne we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowało Dzień Postaci Fantastycznej. Tego dnia na korytarzach naszego gimnazjum spotkać można było czarodziejów, elfy, Cruellę de Mon, Geralta, Jokera, Percy Jacksona. Na dużej przerwie w sali widowiskowej odbył się wielki finał i wybór najlepiej przebranej osoby. Przebierańcy prezentowali się na scenie: pokazywali swój strój i mówili kilka słów o swojej postaci. Kreacje były niezwykle pomysłowe, szkoda tylko, że niektórych zjadła trema. Nic, to za rok będzie okazja do kolejnej prezentacji. Ostatecznie jury w składzie: pan dyr. Zbigniew Matuszak, pani Martyna Zaradkiewicz, nauczycielka plastyki, i Weronika Wira, uczennica klasy 2c przyznało 1. nagrodę Małgorzacie Nancewicz z klasy 3d, która wcieliła się w postać Jokera. Drugie miejsce przypadło Michałowi Zakrzewskiemu z klasy 1a, czyli Geraltowi. Trzecia była Zuzanna Zagórska również z klasy 1a -Cruella de Mon. Zabawa bardzo się udała, więc za rok ją powtórzymy!

 

Henryk Sienkiewicz patronem roku 2016

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W uzasadnieniu senatorowie napisali: "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń". W roku 2016 przypada 170. rocznica urodzin pisarza i 100. rocznica jego śmierci.

Biblioteka szkolna przygotowała okolicznościową gazetkę na tablicy przed biblioteką. Można tam przeczytać życiorys Sienkiewicza. Czy wiedzieliście, że Sienkiewicz miał trzy żony i każda miała na imię Maria? Autor "Krzyżaków" lubił podróżować, zwiedził m.in. Amerykę (tę podróż opisał w "Listach z podróży", książce dziś właściwie zapomnianej, a bardzo ciekawej) Afrykę, całą Europę. Pewne kontrowersje budzi też pytanie, za co Sienkiewicz dostał nagrodę Nobla w 1905 roku? W wielu źródłach przeczytacie, że za "Quo vadis". Tymczasem nagrodę przyznano pisarzowi za całokształt twórczości.